top of page

PRELOM KAPITULUMA I TROHLEJE (Fractura capituli et trochlei humeri)

Anatomija

Zglob lakta obrazuju donji kraj nadlaktice (humerus) i gorni deo podlaktice,odnosno gornji delovi dve kosti (ulna i radijus) koje čine podlakticu.Na donjem kraju nadlaktice razlikujemo lateralni i medijalni epikondil, trohleju i kapitulum. Grnji kraj podlaktice karakterišu glavica radijusa i olekranon i koronoideus na ulni.

Meki delovi su kapsula sa ligamentima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mišići koji okružuju lakat mogu se podeliti na one koji dejstvuju na lakat i na one koji polaze sa njega i pružaju do ručnog zgloba i šake i na taj način kontrolišu njihovu mobilnost.Mišić koji savija lakat je biceps brahij i nalazi se sa njegove prednje strane, dok mišić koji ga ispruža nalazi se sa zadnje strane lakta i naziva se triceps brahij.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za ispružanje ručnog zgloba i prstiju odgovorna je grupa mišića nazvana ekstenzorima, koja polazi sa lateralnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suprotnu aktivnost ručnog zgloba i šake, odnosno njihovo savijanje, takodje obavlja više mišića nazvani fleksorima, čije je polazište sa medijalnog epikondila.

 

 

 

 

 

Specifičnosti preloma kapituluma i trohleje

Prelom može zahvatiti jednu ili obe koštane strukture.Kada je prelomljen manji deo kapituluma lečenje je neoperativno.Hirurška stabilizacija preloma kapituluma je indikovana u slučajevima njegove dislokacije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prelom koji zahvata istovremeno kapitulum i trohleju posledica je traume većeg intenziteta,što iziskuje operativno lečenje.

anatom.1.jpg
anatom.2.jpg
anatom 3.jpg
anatom 4.jpg
anatom.5.jpg
6.jpg
bottom of page