top of page

PRELOM DONJEG DELA NADLAKTICE (Fractura humeri pars distalis)

Anatomija

Zglob lakta obrazuju donji kraj nadlaktice (humerus) i gorni deo podlaktice,odnosno gornji delovi dve kosti (ulna i radijus) koje čine podlakticu.Na donjem kraju nadlaktice razlikujemo lateralni i medijalni epikondil, trohleju i kapitulum. Grnji kraj podlaktice karakterišu glavica radijusa i olekranon i koronoideus na ulni.

Meki delovi su kapsula sa ligamentima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mišići koji okružuju lakat mogu se podeliti na one koji dejstvuju na lakat i na one koji polaze sa njega i pružaju do ručnog zgloba i šake i na taj način kontrolišu njihovu mobilnost.Mišić koji savija lakat je biceps brahij i nalazi se sa njegove prednje strane, dok mišić koji ga ispruža nalazi se sa zadnje strane lakta i naziva se triceps brahij.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za ispružanje ručnog zgloba i prstiju odgovorna je grupa mišića nazvana ekstenzorima, koja polazi sa lateralnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suprotnu aktivnost ručnog zgloba i šake, odnosno njihovo savijanje, takodje obavlja više mišića nazvani fleksorima, čije je polazište sa medijalnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

Prelomi donjeg dela nadlaktice se dele na van zglobne i zglobne.Kao i ostali prelomi, oni se mogu lečiti neoperativno (imobilizacija) ili hirurški i to u slučajevima kada je prisutno ne tolerantno pomeranje koštanih delova.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ovi prelomi su složeni za hirurško zbrinjavanje.Zglobni prelomi donjeg dela nadlaktice su primer kada je neophodno poštovati opšte načelo operativnog lečenja preloma,tj. postizanje stabilne konstrukcije.Naime, jedino na taj način se stvaraju uslovi za ranu mobilnost u cilju sprečavanja pojave ukočenosti lakta.

anatom.1.jpg
anatom.2.jpg
anatom 3.jpg
anatom 4.jpg
anatom.5.jpg
6.jpg
bottom of page