PRELOMI REGIJE RAMENA
KOŠTANA I ZGLOBNA ANATOMIJA REGIJE RAMENA
Regiju ramena obrazuju više kostiju i zglobova.To su:
-
Lopatica (scapula)
-
Nadlaktica (humerus)
-
Ključna kost (clavicula)
-
Grudna kost (scapula)
Ove kosti su spojene mekim tkivom (zglobna kapsula, ligamenti,tetive i mišići )
Regiju ramena čine i 4 zgloba:
-
Rame u užem smislu (R)
-
Akromioklavikularni zglob,tj.spoj lopatice i ključne kosti.
-
Sternoklavikularni zglob ,tj.spoj grudne i ključne kosti.
-
Skapulotorakalni zglob,tj.spoj lopatice i grudnog koša.
Primaran zglob regije ramena je sam zglob ramena tj glenohumeralan zglob. Njega čine kugla (glava nadlakatne kosti, odnosno humerusa) i čašica koja je deo lopatice. Ove koštane strukture su pokrivene s nekoliko slojeva mekog tkiva.
PRELOM KLJUČNE KOSTI
Prelom ključne kosti je posledica direktne traume usled pada,kontakta ili saobraćajne nesreće.
Simptomi:
-
Otok srednje trećine ključne kosti
-
Pokreti u ramenu ograničeni,ali ne toliko kao kod preloma gornjeg dela nadlakatne kosti.
Prelomi ključne kosti se najčešće leče neoperativno,i to 4 do 6 nedelje specifičnom imobilizacijom.Operativni pristup je indikovan u slučaju prominencije prelomljenih fragmenata, ili kada se adekvatna pozicija ne može održati neoperativnim oblikom lečenja. U cilju stabilizacije preloma najčešće se koriste ploča i šrafovi ili intramedularna fiksacija.
PRELOM GORNJEG DELA NADLAKTICE
Specifičnosti preloma gonjeg dela nadlakatne kosti
Prelomi gornjeg dela nadlakatne kosti se nazivaju i prelomi ramena.Oni su specifični, jer se na njemu pripajaju mišići rotatorne manžetne,koji su bitni za funkciju ramena.Usled toga na ovaj deo nadlaktice dejstvuju jake mišićne sile,koje u pojedinim slučajevima dovode do pomeranja koštanh fragmenata nakon preloma, što operativnu stabiliizaciju čine neophodnom.
Najveći broj preloma gornjeg dela nadlakatne kosti se leči ne operativno.Ukoliko su fragmenti pomereni (dislocirani) hirurgija je neophodna.U zavisnosti od odredjenih parametara, za operativnu stabilizaciju preloma mogu se koristiti :
A. igle
B. ploče sa šrafovima
C. različiti tipovi endoproteza
Postoperativna imobilizacija traje do 6 nedelja i zavisi od niza faktora, odnosno, od tipa preloma, vrste operacije,stepena postignute stabilnosti rekonstruisane kosti,starosti pacijenta,saradnje pacijenta i operatora,odnosno terapeuta itd.
Moram da navedem da,na žalost,odredjen broj ortopeda u Srbiji zastupa stav da se proteze ramena ”nisu pokazale dobro”! Žao mi je na tome, jer je takav stav bio aktuelan pre 30g.
PRELOM TELA NADLAKTICE (Fractura humeri)
Stabilni prelomi nadlaktice se leče imobilizacijom (kao i ostali segmenti).Operativno lečenje je indikovano za nestabilne prelome.U zavisnosti od vrste preloma,najčešće se koriste se:
A. Ploče s šrafovima
B. Intramedularna fiksacija
Primena raznih tipova spoljašnjih fiksatora je indikovana kod otvorenih preloma i pojedinih višedelnih preloma nadlaktice.






