UKOČEN LAKAT (Contractura cubiti)
Anatomija
Zglob lakta obrazuju donji kraj nadlaktice (humerus) i gorni deo podlaktice,odnosno gornji delovi dve kosti (ulna i radijus) koje čine podlakticu.Na donjem kraju nadlaktice razlikujemo lateralni i medijalni kondil, trohleju i kapitulum. Gornji kraj podlaktice karakterišu glavica radijusa i olekranon i kornoideus na ulni.
Meki delovi su kapsula sa ligamentima.
Mišići koji okružuju lakat se mogu podeliti na one koji dejstvuju na lakat i na one koje polaze sa njega i pružaju do ručnog zgloba i šake i na taj način kontrolišu njihovu mobilnost.Mišić koji savija lakat je biceps brahij i nalazi se sa njegove prednje strane, dok mišić koji ga ispruža nalazi se sa zadnje strane lakta i naziva se trieps brahij.
Za ispružanje ručnog zgloba i prstiju odgovorna je grupa mišića nazvana ekstenzorima, koja polazi sa lateralnog epikondila.
Suprotnu aktivnost ručnog zgloba i šake, odnosno njihovo savijanje, takodje obavlja više mišića nazvani fleksorima, čije je polazište sa medijalnog epikondila.
Specifičnosti ukočenog lakta
Uzroci ukočenja lakta su najčešće povrede, upale ili operativni postupci u predelu lakta.Lečenje započinje fizikalnim metodama i kineziterapijom.Ukoliko ovakav pristup ne daje rezultate,indikovano je operativno lečenje.Veoma je značajno napomenuti važnost svakodnevne kineziterapije.