TENISKI LAKAT (epikondilitis lateralis)
Anatomija
Zglob lakta obrazuju donji kraj nadlaktice (humerus) i gorni deo podlaktice,odnosno gornji delovi dve kosti (ulna i radijus) koje čine podlakticu.Na donjem kraju nadlaktice razlikujemo lateralni i medijalni epikondil, trohleju i kapitulum. Grnji kraj podlaktice karakterišu glavica radijusa i olekranon i koronoideus na ulni.
Meki delovi su kapsula sa ligamentima.
Mišići koji okružuju lakat mogu se podeliti na one koji dejstvuju na lakat i na one koji polaze sa njega i pružaju do ručnog zgloba i šake i na taj način kontrolišu njihovu mobilnost.Mišić koji savija lakat je biceps brahij i nalazi se sa njegove prednje strane, dok mišić koji ga ispruža nalazi se sa zadnje strane lakta i naziva se triceps brahij.
Za ispružanje ručnog zgloba i prstiju odgovorna je grupa mišića nazvana ekstenzorima, koja polazi sa lateralnog epikondila.
Suprotnu aktivnost ručnog zgloba i šake, odnosno njihovo savijanje, takodje obavlja više mišića nazvani fleksorima, čije je polazište sa medijalnog epikondila.
Specifičnosti teniskog lakta
Teniski lakat ili lateralni epikondilitis je naziv za najčešće oboljenje lakta.Patološki supstrat je udruženost tendinopatije sa angiofibroblastičkom hiperplazijom.Jednostavno, radi se o upali tetivnog pripoja ekstenzornih mišića,odnosno mišića koji ispružaju šaku.
Lečenje je najčešće neoperativno i odnosi si se na mirovanje, promenu aktivnosti šake,analgetike i fizikalnu terapiju.U retkim slučajevima je neophodno hirurški tretman.





