top of page

PRELOM OLEKRANONA (Fractura olecrani)

Anatomija

Zglob lakta obrazuju donji kraj nadlaktice (humerus) i gorni deo podlaktice,odnosno gornji delovi dve kosti (ulna i radijus) koje čine podlakticu.Na donjem kraju nadlaktice razlikujemo lateralni i medijalni kondil, trohleju i kapitulum. Gornji kraj podlaktice karakterišu glavica radijusa i olekranon i kornoideus na ulni.

Meki delovi su kapsula sa ligamentima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mišići koji okružuju lakat se mogu podeliti na one koji dejstvuju na lakat i na one koje polaze sa njega i pružaju do ručnog zgloba i šake i na taj način kontrolišu njihovu mobilnost.Mišić koji savija lakat je biceps brahij i nalazi se sa njegove prednje strane, dok mišić koji ga ispruža nalazi se sa zadnje strane lakta i naziva se trieps brahij.

 

 

 

 

 

 

Za ispružanje ručnog zgloba i prstiju odgovorna je grupa mišića nazvana ekstenzorima, koja polazi sa lateralnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suprotnu aktivnost ručnog zgloba i šake, odnosno njihovo savijanje, takodje obavlja više mišića nazvani fleksorima, čije je polazište sa medijalnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

 

Specifičnosti preloma olekranona

Stabilni prelomi olekranona se najčešće leče imobilizacijom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

U slučaju nestabilnih ili dislociranih preloma indikovano je operativno lečenje,pri čemu se koriste specifične igle ili ploča sa šrafovima. Nakon operacije imobilizacija je kratka,najviše 3 do 4 nedelje.

 

anatom.1.jpg
anatom.2.jpg
anatom 3.jpg
anatom 4.jpg
anatom.5.jpg
6.jpg
7.jpg
bottom of page