top of page

PRELOM KOROIDNOG NASTAVKA (Fractura processus coronoidei)

Anatomija

Zglob lakta obrazuju donji kraj nadlaktice (humerus) i gorni deo podlaktice,odnosno gornji delovi dve kosti (ulna i radijus) koje čine podlakticu.Na donjem kraju nadlaktice razlikujemo lateralni i medijalni kondil, trohleju i kapitulum. Grnji kraj podlaktice karakterišu glavica radijusa i olekranon i kornoideus na ulni.

Meki delovi su kapsula sa ligamentima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mišići koji okružuju lakat se mogu podeliti na one koji dejstvuju na lakat i na one koje polaze sa njega i pružaju do ručnog zgloba i šake i na taj način kontrolišu njihovu mobilnost.Mišić koji savija lakat je biceps brahij i nalazi se sa njegove prednje strane, dok mišić koji ga ispruža nalazi se sa zadnje strane lakta i naziva se trieps brahij.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za ispružanje ručnog zgloba i prstiju odgovorna je grupa mišića nazvana ekstenzorima, koja polazi sa lateralnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suprotnu aktivnost ručnog zgloba i šake, odnosno njihovo savijanje, takodje obavlja više mišića nazvani fleksorima, čije je polazište sa medijalnog epikondila.

 

 

 

 

 

 

 

Specifičnosti preloma koronoideus

 

Koronoideus je veoma važan za prednju stabilnost lakta, tako da ga neophodno sačuvati u slučajevima preloma bilo imobilizacijom ili hirurškim putem.Imobilizacija traje 3 d 4 nedelje.

 

anatom.1.jpg
anatom.2.jpg
anatom 3.jpg
anatom 4.jpg
anatom.5.jpg
6.jpg
7.jpg
bottom of page